RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN MUZIK
Tahun : 1 ( Satu )
Tema : Aku dan Muzik
Jumlah Murid : 6 orang
Tajuk : Detik
Tempoh : 30 minit
Fokus Utama : Detik dan Dinamik
Detik: Konsisten Dinamik :Kuat dan Lembut
Fokus sampingan : Gerakan
Objektif : Di akhir pembelajaran dan pengajaran,murid dapat memainkan
Perkusi dengan cara yang betul dan memainkan detik lagu dengan betul.
Standard Kandungan
Modul : Pengalaman Muzikal
1.1 Memainkan perkusi secara solo atau berkumpulan daripada pelbagai repertoire.
Standard Pembelajaran
1.2.1 Memainkan perkusi mengikut detik
- postur
- cara memainkan
1.2 .2 Memainkan perkusi mengikut tempo.
- cepat
- lambat
1.2.3 Memainkan perkusi dengan dinamik.
- lembut ( p )
- kuat ( f )
BBM : Kibod
Perkusi, : Kerincing, Kayu Tik-Tok ,Drum, kad ikon.
SDK:
1.1.3. Menggunakan alat, radas, bahan, instrument atau specimen yang sesuai
2.1.1 Menghasilkan idea-idea baharu yang banyak
Pengetahuan Sedia ada: Murid pernah memainkan alat perkusi dan pernah mempelajari lagu Gajah Menari.
LANGKAH
|
CADANGAN AKTIVITI
|
BBM
|
FASA SDK
| |
Set Induksi
|
1. Guru menujukkan kad ikon kepada murid iaitu kad ikon Harimau, Burung dan Ikon Manusia.
2. Guru bersoal jawab dengan murid mengenai gambar yang ditunjukkan.
|
Kad Ikon
|
Fasa Persediaan
1.1.1
1.1.3
1.2.1
| |
Langkah 1
|
|
Kad Ikon
| ||
Langkah 2
|
Kump. 1 : Bermain Drum (2 org)
Kump. 2 : Bermain Kerincing (2 org)
Kump. 3 : Bermain Kayu Tiktok (2 org)
|
Perkusi
| ||
Langkah 3
|
|
Kad Ikon
|
Fasa Imaginasi
2.1.1
2.2.2
| |
Langkah 4
|
|
Corak Irama
menggunakan Kad ikon
Kibod
Perkusi
| ||
Langkah 5
|
Drum :Pukulan kuat pada nilai not pertama dan lembut pada nilai not 2 dan 3.
Kerincing: Memainkan perkusi pada
Nilai not pertama sahaja.
Kayu tik tok : Memainkan detik secara
konsisten dalam nilai not 3 krocet
dalam 1 bar.
|
Kad ikon
Perkusi
|
Perkembangan
3.1.1
3.1.2
| |
Langkah 6
|
1. Guru mengarahkan murid bermain secara berkumpulan dan guru mengiringi murid dengan bermain kibod.
2.Selain bermain perkusi, guru juga mengarahkan murid untuk mencuba bermain perkusi sambil menyanyikan lagu “ Gajah Menari”
3. Setelah bermain,guru kemudian mengarahkan murid membuat pergerakkan mengikut lirik lagu.
4. Sepanjang aktiviti dijalankan, guru memerhatikan setiap murid bertujuan untuk membuat pentaksiran dan menetapkan kedudukan Pencapaian Band.
5. Guru mendapatkan evidens melalui pemerhatian iaitu:
i. murid dapat bermain perkusi dengan cara yang betul dan memainkan kaunter melodi dengan betul.
|
Perkusi
Kibod
Rujuk
Lampiran A
|
Fasa
Tindakan
| |
Penutup
|
|
Perkusi
|
Fasa Tindakan
|
Refleksi P&P :